LÜTFİ ŞAHİN Yazıları - Fen ve Teknoloji Sitesi
EtiketŞu anda LÜTFİ ŞAHİN konusu ile ilgili sayfalara bakmaktasınız.
Bu konuyla ilgili toplam 114 içerik bulunuyor.
Canlılar gruplara ayrılırken genel olarak 4 sınıfta ele alınırlar. Bitkiler, hayvanlar, mantarlar ve bir hücreli canlılar.
Bütün bu canlı gruplarının ortak özellikleri olduğu gibi farklı özellikleri de vardır. Bütün canlıların ortak özellikleri içerisinde hücrelerden oluşmaları, beslenmeleri, üremeleri, boşaltım yapmaları, hareket etmeleri gibi ifadeler yer almaktadır.
Bir bitki türü olan ağaçlarda diğer tüm canlılar gibi hücrelerden meydana gelmiştir. Ağaçların odunsu kısmı sert maddeleri barındırmakta ve hücrelerin yanı sıra canlı olmayan inorganik maddeleri de taşımaktadır. Ağaçların yaprakları ve diğer kısımları da hücrelerden meydana gelmiştir.

LÜTFİ ŞAHİN
www.fenveteknolojisitesi.com

01/10/2013 20:52
Ampullerin içerisinde tungstem tel vardır. Bu telden elektrik akımı geçerken elektronlara karşı tungstem teli direnç gösterir ve bu nedenden dolayı dışarıya ışık verir. Bu ışığın yanı sıra sıcaklıkta belirli bir oranda artar. Yanan bir ampulün ışık vermesi, bir miktarda sıcaklığının fazla olmasının nedeni budur.
LÜTFİ ŞAHİN

ASİT VE BAZLARIN KULLANIM ALANLARI NELERDİR?
Günlük yaşantımızda gerek yiyeceklerimiz de gerekse de bir çok kimyevi maddenin yapısında sit ve bazlar yer alır. İşte aşağıda bunlara verilebilecek en bariz örnekleri bulabilirsiniz;
HCl ile adlandırılan hidroklorik asit olup tuz ruhu olarak kullandığımız maddedir. Tuvaletlerin temizliğinde kullanılan bu asit aynı zamanda mide de pepsinojeni pepsin haline getiren asittir.
H2SO4 ile adlandırılan asit sülfirik asit olup zaç yağı adı ile bilinmektedir. Akülerde kullanılan madde bu maddedir.
NaOH ise sodyum hidroksit olup kostik olarak adlandırılıp sabunlarda kullanılmaktadır.
Aynı şekilde KOH adlı bazda deterjan yapımında ve sabunlarda kullanılmaktadır.
LÜTFİ ŞAHİN

12/01/2013 2:32
Maddenin iç yapısı ile ilgilenen bilim dalına kısaca kimya adı verilmektedir.Kimya bilimi,maddenin sınıflandırılması ve bu sınıflandırma esnasında kullanılacak teknik ve yöntemlerin belirlenmesinde izlenecek yolları belirler.
Sınıflandırma kelimesi belki bazılarınız da ters etki oluşturabilir;ama birçok bilim dalında olduğu gibi kimya bilimi de bir sınıflandırma sistemleri bütünüdür.Maddenin sınıflandırmasından tutunda,meydana gelen reaksiyonların sınıflandırılmasına kadar hepsi bu sınıflandırmanın içerisinde yer almaktadır.
Kimya bilimi maddenin iç yapısı ile uğraşmakta ve maddenin atomlardan oluştuğunu ifade etmektedir.Madde atomlardan oluşmakta ve tanecikli bir yapıya sahip olmasıda ilave edilmektedir.
Basit bir sınıflandırma yapacak olursak,kimya bilimi maddenin üç hali olduğunu söylemektedir.Bunlar ise katılar,sıvılar ve gazlar olup,madde burada üç sınıf içerisinde ele alınmıştır.Bir başka sınıflandırma ise maddelerin çözeltilerinin ph değerlerine göre yapılan sınıflandırmadır.Buna göre ise maddeler asidik,bazik yada nötür karakterlerde olabilmektedir.
Bunlardan birincisi olarak asidik karakterdeki maddeleri ele alalım...PH değeri 7'nin altında olan ve tatları ekşi olan bu maddeler,mavi turnusol kağıdını kırmızıya çevirmektedir.Kuvvetli asit dediğimiz yani ph değeri düşük olan asitler suda tamamen iyonlarına ayrışırken,zayıf dediğimiz yani ph değeri 7'ye yakın olan asitler ise kısmen iyonlaşmaktadır.Bütün asitler elektrik akımını iletmektedir.Kuvvetli asitlerin tahriş edici olması da ayrıca ele alınabilir.Asitlerin aktif metallerle tepkimeye girmesi sonucu hidrojen gazı açığa çıkmaktadır.Bazı ametallerin oksijenle oluşturdukları bileşiklerin sulu çözeltisi asit özelliği göstermektedir.Asitler fenolftalein maddesi ile renksiz bir hal almaktadır.
İkinci olarak ise bazları ele alabiliriz.PH değeri 7 ile 14 arasında olan bazların sulu çözeltilerinin tatları acı olup,kırmızı turnusol kağıdını maviye döndürürler.Kuvvetli bazlar suda tamamen iyonlarına ayrılırken zayıf bazlar kısmen ayrılmaktadır.Asitlerde olduğu gibi sulu çözeltileri elektrik akımını iletmektedir.Anfoter metallerle tepkimeye girerek hidrojen gazı açığa çıkarırlar.
Üçüncü olarak ise nötür maddeleri ele alabiliriz...Bu maddelerin ph değerleri 7'dir.Bunlara en güzel örneği ise su olarak verebiliriz.
Birde asitler ve bazlar birleştikleri zaman nötürleşme tepkimesi meydana gelir ve tuz ile su meydana gelir.Elektrik iletkenliği dışındaki diğer özellikleri ortadan kalkmış olur...

LÜTFİ ŞAHİN
www.fenveteknolojisitesi.com

28/12/2012 14:57
Sobada yanan kömüre baktığımız zaman merak etmişizdir, ateş nasıl yanıyor?
Ateşin yanması için öncelikli olarak bir yakıta ve oksijene gerek vardır. Sobada yaktığımız yakıt odun ya da kömürdür ve karbondan meydana gelir. Bu karbon bileşiği oksijen atomu ile bir araya gelir ve sobanın borusundan karbondioksit olarak çıkar. Kömür tamamen yandığında geride kül kalır.
Belki sorabilirsiniz, sadece karbonu mu yakabiliriz? Tabi ki hayır. Mesela hidrojen atomlarından oluşmuş bileşikleri de yakabilirsiniz. Ama o zaman karbondioksit yerine su açığa çıkar.
Açıklamalardan anlaşılacağı üzere yanma bir tepkimedir. Karbondan oluşmuş kömürün yanması demek, kömürde yer alan karbon atomları ile havanın oksijenin birleşmesi demektir. Bu arada tepkimenin etkisiyle enerji açığa çıkar. Aynı şekilde hidrojeni yaktığınız zaman havanın oksijeni ile hidrojenin atomları tepkimeye girer ve sonuçta su ile beraber enerji açığa çıkar.

LÜTFİ ŞAHİN
www.fenveteknolojisitesi.com

Sayfaya Git: [1/23] 1 2 3 4 5 Sonraki